Terapie
PSYCHOTERAPIA
RODZAJE TERAPII
Spotkania z psychoterapeutą mogą pomóc w diagnostyce i leczeniu różnych problemów, w tym depresji, uzależnień, stanów lękowych, zaburzeń zachowania czy stanów emocjonalnych po utracie kogoś bliskiego. Psychoterapii mogą być poddawani nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież.
Problemy, które mogą być przedmiotem psychoterapii, to zarówno poważne choroby o podłożu psychologicznym, takie jak depresja, jak również problemy życia codziennego: kłopoty w związku, nieumiejętność radzenia sobie z utratą pracy czy konflikty z bliskimi.
- Terapia
wewnętrznego dziecka - Terapia
DDA / DDD - Praca ze snami,
praca z ciałem - Terapia koncentrowana
na rozwiązaniach
Jeśli tak, to być może nadszedł czas, aby porozmawiać ze swoim wewnętrznym dzieckiem. Twoje wewnętrzne dziecko to ta część Ciebie, która była uwięziona wewnątrz Ciebie przez lata – część ciebie, która wie jak się bawić, śmiać się i cieszyć z małych rzeczy. To ta część Ciebie, która potrzebuje uwagi i czułości, nawet jeśli wydaje się, że nie można jej tego dać. Problem w tym, że kiedy dorastamy, często zapominamy o naszym wewnętrznym dziecku.
Tak bardzo koncentrujemy się na byciu odpowiedzialnymi dorosłymi, że zapominamy o dbaniu o siebie – co obejmuje również poświęcanie naszemu wewnętrznemu dziecku uwagi i czułości. A jeśli nie dbamy o nasze wewnętrzne dziecko zaczyna ono dbać o nas, zachowując się w sposób, który nie jest zdrowy dla żadnej ze stron – na przykład jedząc za dużo, pijąc za dużo lub wydając za dużo pieniędzy (a potem czując się winnym). Terapia z wewnętrznym dzieckiem jest dla nas sposobem na ponowne połączenie się z tymi częściami nas samych, z którymi straciliśmy kontakt jako dorośli.
Ważne jest, aby Dorosłe Dzieci Alkoholików szukały terapii, ponieważ dla wielu osób zmagających się z tym syndromem ten dysfunkcyjny cykl pokoleniowy nie zostaje przerwany, dopóki nie zaczną przyznawać się do jego istnienia. Ten dysfunkcyjny cykl pokoleniowy jest kontynuowany w następnym pokoleniu i może trwać w nieskończoność, chyba że ktoś go przerwie.
Dziecko, które ma rodzica alkoholika, może być bardziej skłonne do tego, by samo stać się alkoholikiem. Może mieć również problemy z tworzeniem zdrowych związków i radzeniem sobie ze stresem. Terapia ma na celu pomóc im nauczyć się jak radzić sobie z tymi problemami by nie stały się jak ich rodzice i nie powtarzały ich błędów.
Terapia jest świetną opcją, aby pomóc dzieciom alkoholików uzdrowić swoje życie. Terapia może pomóc Ci przepracować swoje uczucia, nauczyć się radzić sobie ze stresem i gniewem, a także ruszyć do przodu w życiu na własnych warunkach.
Procesualne podejście do zrozumienia znaczenia snów pozwala nam zbadać nasze nieświadome myśli i uczucia w sposób niemal namacalny. Sen jest zaszyfrowanym kluczem i drogowskazem. Zawierają informację przychodzącą w postaci obrazów, symboli i odczuć, które często bywają niejednoznaczne. Rozszyfrowanie snu może pomóc w zrozumieniu siebie, poznaniu motywów działania, podejmowaniu decyzji, ujawnieniu potencjału.
Jest to również droga przekroczenia blokad i ograniczeń. Poprzez pracę ze snami można uwolnić ciało od napięć i blokad w polu energii.
Sny są fascynującym tematem, ponieważ stanowią intymną część naszego życia: spędzamy około jednej trzeciej naszego życia śniąc, ale nie zawsze pamiętamy o czym śniliśmy, a nawet nie wiemy dlaczego w ogóle śniliśmy. Sny mogą być tak dziwne i żywe, że wydaje się niemożliwe aby nie miały jakiegoś znaczenia. Psychologia zorientowana na proces jest sposobem pracy ze snami, który skupia się na tym, jak wpływają one na Twoje życie.
Wykorzystując te metody wierzę, że sny są znaczące – że próbują nam coś powiedzieć – ale wierzę również, że nie ma tylko jednego właściwego sposobu ich interpretacji. Zachęcam swoich pacjentów do odkrywania własnych interpretacji snów, używając wszelkich metod, które są dla nich najlepsze (takich jak zapisywanie swoich doświadczeń lub rysowanie obrazów). Pozwala to każdemu pacjentowi zrozumienie tego jak postrzega siebie i swoje otoczenie. To zrozumienie może następnie pomóc dokonać zmian poprzez zidentyfikowanie tego, co postrzega się jako problemy i wymyślenie dla nich rozwiązań..
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach jest rodzajem terapii, która skupia się na poszukiwaniu rozwiązań problemów. Jest krótkoterminowym, zorientowanym na cel podejściem do psychoterapii. Terapeuta pomaga klientom określić ich własne cele i przez proponowanie konkretnych zmian pomaga rozwinąć umiejętności i zasoby do ich osiągnięcia.
Celem Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach jest znalezienie najlepszych możliwych strategii radzenia sobie z problematyczną sytuacją oraz ich wdrożenie w życie.