Pierwsza wizyta

TERAPIA

Darmowa wizyta

 

Jeśli nie wiesz: co zrobić ze swoim problemem lub nie wiesz do kogo się z nim udać; w jakim kierunku szukać pomocy i u jakiego specjalisty; martwi cię Twój stan psychiczny lub bliskiej Ci osoby; szukasz możliwości zasięgnięcia wsparcia czy ogólnej porady.

Napisz do mnie maila gabinet@katarzynapietron.pl lub wyślij SMS z prośbą o kontakt  +48 534 984 895 odpowiadam w ciągu 24h. Na pierwszej darmowej wizycie otrzymasz odpowiedzi, które ułatwią Ci odnalezienie się w Twojej trudnej sytuacji. Serdecznie zapraszam.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

1. Wyznacz sobie cele

Przed pierwszą sesją, należy nakreślić jasne cele terapii i to co masz nadzieję osiągnąć w wyniku procesu terapeutycznego. Powody do rozpoczęcia terapii są często innego dla każdego człowieka, ale pamiętaj, że nie ma dobrych czy złych powodów, aby szukać pomocy. Jeśli jednak nie jesteś pewien, dlaczego zdecydowałeś się na terapię lub co masz nadzieję dzięki niej osiągnąć, nie stresuj się. O ile dobrze jest mieć pomysł na to, co chcesz osiągnąć, to normalne jest, że możesz być niepewny lub potrzebować pomocy w uporządkowaniu tego. To właśnie część tego, co oferuje terapia.

2. Miej realistyczne oczekiwania

Terapia jest wspaniała i może być niezwykle korzystna, ale nie jest magicznym lekarstwem na wszystko. Jeśli wejdziesz na swoją pierwszą sesję z oczekiwaniem, że wyjdziesz z niej całkowicie wyleczony, będziesz rozczarowany. Terapia to proces, który wymaga wiele pracy. Osiągnięcie celu może zająć kilka miesięcy lub nawet kilka lat, a terapia będzie wymagała pracy zarówno od Ciebie, jak i od Twojego terapeuty.

3. Daj sobie szansę

Nie jest łatwo szukać pomocy. Przez długi czas piętno choroby psychicznej powstrzymywało ludzi przed szukaniem pomocy, ale dziś wiemy znacznie więcej o tym, jak zdrowie psychiczne wpływa na inne aspekty naszego życia. Nadal wiele osób nie jest w stanie podjąć kroku, aby spotkać się z terapeutą, więc jeśli podjąłeś tą decyzję, to powinieneś być z siebie dumny. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne.

4. Zaplanuj swoją pierwszą sesję w dogodnym terminie

Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś na terapii to nie wiesz, jak będziesz się czuł po sesji. Niektórzy ludzie po terapii czują się na tyle dobrze, że mogą wrócić do pracy lub szkoły, podczas gdy inni potrzebują kilku godzin, aby usiąść z uczuciami i przemyśleniami, które ujawnią się podczas sesji. Zaplanuj pierwszą wizytę w dzień wolny od pracy lub w czasie, kiedy nie masz zbyt wielu innych zadań do wykonania. Staraj się też nie robić żadnych konkretnych planów na czas po terapii, na wypadek gdybyś poczuł się przytłoczony lub chciał pobyć sam. Możesz czuć się zadowolony i pełny energii po sesji i mieć motywację, której nie miałeś wcześniej, ale możesz też znaleźć się w zadumie i chcieć odpocząć w samotności. Rozważ każdy z tych scenariuszy podczas planowania pierwszej sesji. Z kolejnymi wizytami staniesz się świadomy tego, jak się czujesz po terapii i będziesz mógł odpowiednio zaplanować sesje.

5. Zarezerwuj czas dla siebie przed sesją

Dobrze jest zaplanować trochę czasu dla siebie przed rozpoczęciem sesji, zwłaszcza jeśli jesteś zdenerwowany pierwszym spotkaniem. Wyłącz telefon komórkowy i odłóż pracę, aby pozwolić sobie po prostu pobyć ze swoimi uczuciami i myślami.  Dzięki temu masz również dużo czasu na dotarcie do gabinetu terapeuty. Jeśli już jesteś zdenerwowany przed pierwszym spotkaniem, nie potrzebujesz dodatkowego stresu związanego ze spóźnieniem.

6. Ubierz się tak, aby było Ci wygodnie

Terapia nie jest rozmową o pracę, więc nie ma presji, by ubierać się jak najlepiej – chyba, że to właśnie sprawia Ci przyjemność. Ubieranie się w wygodne ubrania – jakiekolwiek by one nie były – pomoże Ci poczuć się ogólnie bardziej zrelaksowanym. Bądź sobą i załóż to, co jest dla Ciebie wygodne. Komfort fizyczny uzupełnia komfort emocjonalny, a to pozwala Ci być bardziej zrelaksowanym i uważnym podczas sesji.

7. Nie bój się zadawać pytań

Podczas sesji możesz mówić tak dużo lub tak mało jak chcesz – wszystko zależy od tego jak się czujesz. Dobrze jest zrozumieć, że nie ma złych pytań w terapii, a nawet jeśli terapeuta nie ma wszystkich odpowiedzi to może pomóc poprowadzić Cię do odpowiedzi. Podczas sesji możesz swobodnie zadawać pytania dotyczące doświadczenia zawodowego terapeuty, sposobu jego pracy i wszystkiego innego, co Cię ciekawi.

8. Bądź otwarty i szczery

Bycie otwartym i szczerym w kwestii swoich myśli i uczuć jest kluczowe, jeśli chce się uzyskać jak najwięcej z terapii. Nie oznacza to, że musisz wyładować wszystkie swoje najskrytsze uczucia na pierwszej sesji, ale pozwól sobie na odrobinę swobody podczas rozmowy. Pamiętaj, że terapeuta nie jest po to, aby Cię oceniać, ale by Ci pomóc, a wszystko co powiesz jest całkowicie poufne.

9. Przemyślenie sesji

Po pierwszej sesji dobrze jest poświęcić trochę czasu na jej przetworzenie. Nie włączaj od razu telefonu. Zamiast tego przejdź się na krótki spacer lub weź kawę i usiądź w kawiarni, aby się zastanowić nad przebiegiem sesji. Refleksja nie musi być przeprowadzona od razu. Możesz zarezerwować sobie trochę czasu później tego samego dnia, wieczorem lub w ciągu kilku następnych dni. Zastanów się nad wszystkim co zostało powiedziane podczas sesji i jak się czułeś. Zastanów się, jak się czujesz teraz, po zakończeniu sesji i co myślisz o terapeucie. Niektórzy ludzie lubią pisać dziennik po sesji terapeutycznej, ale najlepsze jest wszystko, co pomoże Ci przeanalizować i zrozumieć swoje emocje.

10. Pamiętaj, że zmiana wymaga czasu

Nie martw się, jeśli podczas pierwszej sesji masz wrażenie, że nie poczyniłeś większych postępów. Terapia jest procesem ciągłym, a jedna sesja nie rozwiąże wszystkich Twoich problemów. Ważne jest, aby wytrwać i kontynuować pracę z terapeutą. Równie ważne jest jednak, aby celebrować małe kroki, które prowadzą do ostatecznego celu. Tak więc, nawet jeśli nie czujesz, że zrobiłeś wielkie postępy podczas pierwszej sesji, wiedz, że jesteś o krok bliżej do swojego celu.

Umów wizytę przez portal ZnanyLekarz.pl

Połącz się przez Skype

Jak mogę Tobie pomóc?

Metody i techniki

Terapie

Co oferuję?