Metody i techniki

PSYCHOTERAPIA

METODY I TECHNIKI

 

W zależności od problemu i stopnia jego nasilenia, stosuje się różne rodzaje i metody psychoterapii. Do najpopularniejszych metod zalicza się terapię psychodynamiczną, humanistyczną, systemową, poznawczo-behawioralną, psychoterapię Gestalt czy terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach.

Wszystkie łączy wspólny element, jakim jest bezpośredni kontakt psychoterapeuty z pacjentem. Poznaj założenia poszczególnych metod psychoterapii i dowiedz się, na czym one polegają.

Terapia indywidualna to proces oparty na relacji.  Celem terapii indywidualnej jest rozmowa terapeutyczna, która precyzuje zasoby i potrzeby osoby wspieranej. Sprzyja wspomaganiu w rozwiązaniu zgłaszanych trudności i niedyspozycji w funkcjonowaniu jednostki. Służy poprawie jakości życia poprzez lepsze zrozumienie własnych uczuć i myśli.

Przekłada się na zmiany w funkcjonowaniu i reagowaniu na świat zewnętrzny. Jest to proces złożony z różnorodnych oddziaływań psychologicznych, którego celem jest aktywizacja i pomoc w lepszej egzystencji, wzrost jakości życia oraz zdrowia psychicznego oraz poprawa relacji społecznych i zawodowych.

Psychoterapia indywidualna jest formą terapii, w której klient i terapeuta spotykają się jeden na jeden, aby pracować nad osiągnieciem celów określonych na wizycie wstępnej. Może być stosowana w leczeniu wielu różnych problemów zdrowia psychicznego, w tym: lęku, depresji, traumy, nadużywania substancji i zaburzeń osobowości. Psychoterapia indywidualna nie jest tylko jednym rodzajem terapii; jest to termin, który odnosi się do każdego rodzaju terapii, która skupia się na Tobie jako jednostce. Podczas psychoterapii indywidualnej pracujemy w taki sposób aby rozwinąć głębsze zrozumienie siebie i swojej sytuacji. Możesz wykorzystać tę wiedzę, aby dokonać zmian w swoim życiu oraz poprawić swoje relacje z innymi.

Pracuję z moimi klientami na podstawie stworzonego indywidualnego planu leczenia, który pomoże im przezwyciężyć ich problemy w sposób, który będzie najbardziej skuteczny. Istotne jest dla mnie uważne słuchanie, abym mogła zrozumieć czego moi klienci potrzebują ode mnie jako terapeuty aby poczuć się lepiej.

Wstępne rozpoznanie trudności, zaplanowanie możliwości działania i pomocy. Obejmuje rozmowę otwierającą kontakt, wywiad i obserwację oraz dobór odpowiedniej formy rozwiązania problemu. Początek procesu związany jest z zawarciem kontraktu, który precyzuje cel spotkań i jego zasady.

Częstotliwość spotkań jest dostosowana do aktualnie zgłaszanych trudności przez osobę. Spotkania o charakterze psychoedukacyjnym mogą prowadzić do podjęcia decyzji o dalszej terapii. Konsultacja służy wzajemnemu poznaniu podczas którego będziecie mieli Państwo czas i przestrzeń, by opowiedzieć o swoich rozterkach, cierpieniu, objawach i potrzebach, o tym co Was nurtuje, jakie macie oczekiwania. Podczas spotkania ustalimy również jaka strategia pracy terapeutycznej byłaby najbardziej dla Was odpowiednia. Państwa decyzja jest zawsze dobrowolna.

Moim zdaniem najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić aby poprawić swoje życie, jest rozwój. Rozwój osobisty jest zasadniczo aktem samodoskonalenia. Kluczowym jest postawienie sobie pytania. Spytaj siebie co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Miej mądrość i odwagę by budować wokół tego swoje życie. Nie chodzi tylko o to co robisz – chodzi również o to, jak myślisz i jak radzisz sobie w sytuacjach życiowych.

Rozwój osobisty odnosi się do faktu, że wszyscy mamy zdolność do zmiany na każdym etapie naszego życia. Możemy uczyć się nowych umiejętności i zdolności lub rozwijać te, które już mamy, a nawet zmienić to jacy jesteśmy jako ludzie.

Psychoedukacja odnosi się do nauki o psychologii poprzez odpowiednio prowadzone zajęcia, tak abyśmy lepiej rozumieli siebie oraz innych ludzi, a także mogli pomóc innym lepiej zrozumieć siebie. Psychoedukacja jest pierwszym krokiem do rozwoju osobistego i samorealizacji. Pomaga zrozumieć jak działa Twój umysł, poznać swoje schematy myślenia i zachowań i co możesz zrobić aby je ulepszyć. Psychoedukacja wyposaża Cię w wiedzę i narzędzia potrzebne do skuteczniejszego radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami.

Wiem, ze każdy człowiek jest jedyny i niepowtarzalny, jest arcydziełem natury do zgłębienia.

Logoterapia jest nurtem psychoterapii skoncentrowanej na sensie życia, wartościach i analizie egzystencjalnej. Jest to  trzecia Szkoła Wiedeńska stworzona przez Victora Frankla obok psychoanalizy C. G. Junga, Z.Freuda oraz psychologii indywidualnej A.Adlera. Wiąże się z podążaniem za wartościami      i realizowaniem woli sensu. Victor Frankl był więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych i swoje przeżycia opisał w książce „Człowiek, w poszukiwaniu sensu” wydanej w ponad trzydziestu krajach świata.    Logoterapia tłumaczy człowieka jako postać trójwymiarową: fizyczną, psychiczną i duchową.

Praca logoterapeutyczna z klientem polega na zgłębianiu takich problemów jak: nerwica noogenna (nadwrażliwość lękowa), pustka egzystencjalna, frustracja, poczucie nudy, kryzys egzystencjalny.  Logoterapia zajmuje się problematyką poczucia sensu życia i jego utraty. Jest to wysoko skuteczna psychoterapia pozytywna krótko i średnioterminowa. Skoncentrowana głównie na przyszłości i celu, ku któremu mamy podążać. Neutralizuje zachowania tzw. kołowrotu życia oraz mechanizmy sprzężenia zwrotnego charakterystyczne dla nerwic i depresji, stanów rezygnacji i barku nadziei.

„Pomiędzy bodźcem i reakcją jest przestrzeń: w tej przestrzeni leży wolność i moc wyboru naszej odpowiedzi.”

Viktor E. Frankl (z książki Człowiek w poszukiwaniu sensu)

Terapia przez sztukę, to rodzaj psychoterapii, która wykorzystuje różne dziedziny artystyczne. Działaniem terapeutycznym jest sam proces twórczy. Ta metoda jest skuteczna w przypadku osób mających kłopoty z komunikacją werbalną, depresją, nerwicami, zaburzeniami lękowymi, leczących się z uzależnienia, po traumie, również dla osób DDA/DDD.

Arteterapia opiera się na założeniu, że proces twórczy służący autoekspresji pomaga ludziom rozwiązywać problemy i konflikty, rozwijać umiejętności interpersonalne, kierować własnym zachowaniem, redukować stres, podnosić samoocenę, samoświadomie osiągać wgląd w siebie. Arteterapia integruje różne pola ludzkiego rozwoju. Rzeźba, malarstwo, taniec czy śpiew otwierają dostęp do wnętrza emocji, potrzeb i lęków. Pomagają w przypadku chorej duszy.

Zainteresowanym tematyką i genezą arteterapii polecam film z Glorią Pires oparty na życiu psychiatry, pionierki terapii zajęciowej w Brazylii „Nise; O Coraçāo da Loucura / The Heart of Madness” w reżyserii Roberto Berlinera.

Arteterapia jest formą terapii, która wykorzystuje sztukę jako sposób na uzdrowienie, rozwój i wyrażenie siebie. Pomaga ludziom wyjść z traumy, zmniejszyć stres rozwinąć poczucie własnej wartości. Terapia sztuką może być stosowana w wielu miejscach, w tym w szpitalach, szkołach, więzieniach, a nawet w domu. Niektórzy ludzie używają terapii sztuką jako sposobu radzenia sobie z żałobą lub stratą, podczas gdy inni używają jej, aby wyrazić siebie poprzez swoją sztukę.


Terapia sztuką pomaga ludziom, którzy mają problemy z komunikacją werbalną, pomagając im wyrazić siebie poprzez sztukę. Daje im również bezpieczną przestrzeń, w której mogą odkrywać swoje uczucia i pracować nad problemami, które ich trapią. Dzięki terapii sztuką możesz wyrazić siebie w sposób, który jest zarówno twórczy, jak i terapeutyczny. Ponieważ pomaga ona skupić się na kreatywnej stronie mózgu, zdejmuje część presji z logicznej strony, która często jest źródłem niepokoju i depresji.

Dając sobie pozwolenie na odpuszczenie i bycie bardziej ekspresyjnym, poczujesz się bardziej spokojny i zrelaksowany w obliczu wyzwań. Terapia sztuką pomaga również ludziom otworzyć się na swoje emocje w sposób, w jaki nie czuliby się komfortowo w standardowym procesie terapeutycznym.

Jest to bezpieczna przestrzeń, w której można podzielić się swoimi lękami i obawami bez osądzania i wyśmiewania – a ten rodzaj szczerości często prowadzi do przełomów, które pozwalają nam iść naprzód jako jednostki lub jako grupa. Nie musisz być artystą, aby skorzystać z terapii sztuką! Już samo wygospodarowanie czasu każdego dnia na spokojną zabawę z materiałami takimi jak pędzle czy glina może pomóc Ci się zrelaksować i skupić na czymś innym niż to, co Cię w danej chwili trapi.

Dekodyka to umiejętność pracy z negatywnymi kodami i blokadami w podświadomym umyśle oraz eliminowanie przyczyn i skutków, jakie wywołują w stanach emocjonalnych, neuronalnych, mentalnych, fizycznych i relacyjnych. Celem dekodyki jest

przywrócenie optymalnych poziomów energii życiowej. Jest to autorska metoda psycholog Danieli Czarskiej.

Czy kiedykolwiek byłeś w sytuacji, w której czułeś, że coś cię powstrzymuje? Jakbyś nie był tym wszystkim czym mógłbyś być? Może Twoje życie po prostu nie szło w kierunku, w którym myślałeś, że powinno?

Znam ten stan i wiem jak to jest chcieć więcej od życia, ale nie być w stanie się dowiedzieć, jak to osiągnąć. A co jeśli powiedziałbym ci, że istnieją pewne całkiem proste rzeczy, które możemy zrobić, aby sobie pomóc?

Prawdopodobnie słyszałeś o podświadomym umyśle – części Twojego mózgu, która przechowuje wszystkie rzeczy, o których nie chcesz myśleć, a czasem nawet te, o których nie wiesz, że tam są. Ale co jeśli powiedziałbym Ci, że Twój podświadomy umysł może być potężnym sprzymierzeńcem w urzeczywistnianiu Twoich marzeń? Wielu ludzi myśli, że muszą zmusić się do uwierzenia w coś zanim będą mogli to osiągnąć.

Kiedy pracujemy z naszymi podświadomymi umysłami, tak naprawdę prosimy je o pomoc w stworzeniu właściwych połączeń między naszą obecną rzeczywistością a tym czego chcemy dla siebie w przyszłości. Pierwszym krokiem do rozszyfrowania podświadomego umysłu jest rozpoczęcie zauważania tego co myślisz o sobie. Czy mówisz sobie, że czegoś nie potrafisz? Czy często w siebie wątpisz? Kiedy już zidentyfikujesz czym są te negatywne komunikaty wtedy przychodzi czas na ich usunięcie. Jako specjalistka w dziedzinie dekodyki mogę Ci w tym pomóc.

Metody i techniki

Terapie

Co oferuję?